اختیارات مالی شهردار گرگان تا سقف صد و بیست میلیارد ریال افزایش یافت
اختیارات مالی شهردار گرگان تا سقف صد و بیست میلیارد ریال افزایش یافت
اعضای پارلمان شهری گرگان با تصویب لایحه تفویض اختیار در حوزه مباحث مالی ، گستره اختیارات شهردار مرکز استان گلستان در بخش‌های مختلف را تا سقف ۱۲۰میلیارد ریال افزایش دادند.

به گزارش آرمانشهر ،  پارلمان شهری گرگان شامگاه شنبه شب جلسه بررسی لایحه تفویض اختیار به شهردار گرگان بیشترین زمان بیست و هشتمین جلسه رسمی و علنی شورا را به خود اختصاص داد.

بر اساس این لایحه مصوب شد تا شهردار گرگان در اجرای پروژه های عمرانی تا سقف ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال، در بخش استقراض از حساب های شهرداری تا سقف ۵۰ میلیارد ریال و در اجرای طرح های عمرانی که به صورت امانی توسط شهرداری انجام می شود تا سقف ۱۲۰ میلیارد ریال نیاز به کسب اجازه از شورا نداشته باشد.

بر اساس سیستم جدید بودجه ریزی شهرداری ها که از سوی وزارت کشور ابلاغ شد، اعضای شورای شهر می توانند  گستره اختیارات شهرداران را بر اساس لوایحی تنظیم و مصوب کنند و بر اساس سقف اختیارات تفویض شده، شهرداران راسا می توانند پروژه ها و یا عملیات های مالی را با مسئولیت خود اجرا کنند.

مهران کاظم نژاد عضو شورای شهر گرگان یکی از اعضای شورای شهر در خصوص این لایحه اظهارداشت : شرایط اقتصادی و تورم بازار به نحوی است که اتلاف زمان در اجرای پروژه های عمرانی بار مالی تحمیلی به بودجه عمومی شهر را افزایش می دهد.

وی گفت : با توجه به تعداد زیاد پروژه های عمرانی و گردشگری گرگان و پویش آسفالت در محلات باید تا حد امکان موانع دست و پاگیر را کاهش دهیم.

حمیدرضا آقاملایی دیگر عضو شورای شهر گرگان هم گفت : هر چند تفویض اختیار، رویکردی در راستای مانع زدایی و سرعت بخشیدن به توسعه خدمات شهری محسوب می شود اما باید بحث نظارت بطور جدی در دستور کار اعضای شورای شهر قرار داشته باشد.

وی تصریح کرد :‌ پس از تصویب لایحه تفویض اختیار باید در بازه های زمانی مشخص، شهرداری گرگان گزارشی از روند اقدامات انجام شده در این بخش را به پارلمان شهری گزارش دهد.

به گزارش آرمانشهر، ۵۷ پروژه زیرساختی مهم و نیمه تمام در شهر تاریخی و گردشگری گرگان وجود دارد که به باور کارشناسان با بهره برداری آن فصل نوینی از توسعه و پیشرفت در این شهرستان ایجاد می‌شود.

کاهش مشکل ترافیک خودرویی، افزایش خودروهای حمل و نقل عمومی، توسعه فضای سبزو پارک‌ها، رفع مشکل خانه های بافت فرسوده، حمایت از ورزش ها، ایجاد شهری هوشمند و خلاق، توانمندسازی نیروی انسانی و مقابله با فساد، از جمله نیازها و خواسته های عمومی مردم گرگان است.

شورای اسلامی شهر ۴۰۰ هزار نفری گرگان ۹ عضو دارد.

  • منبع خبر : ایرنا