اختصاص سی درصد بودجه شهرداری به حاشیه شهر مشهد
اختصاص سی درصد بودجه شهرداری به حاشیه شهر مشهد
شهردار مشهد با اشاره به ابلاغ بخش‌نامه بودجه ۱۴۰۱ شهرداری گفت: ۳۰ درصد کل بودجه سال آینده شهرداری به حاشیه شهر اختصاص داده خواهد شد که این اقدام بی نظیر است.

به گزارش آرمانشهر ، سید عبدالله ارجائی در جلسه شورای معاونین، بیان کرد: بودجه ۱۴۰۱ که اولین بودجه در این دوره خواهد بود، نشان‌دهنده سیاست‌ها و آینه تمام نمای مدل فکری مدیریت شهری دوره ششم است.

وی با بیان اینکه یکی از بهترین محل‌ها برای ارزیابی یک سیستم، سیاست‌های مالی آن است، اظهارکرد: در ملاقاتی که با آیت‌الله علم‌الهدی داشتیم تنها به دو بند از بودجه سال ۱۴۰۱ در خصوص حاشیه شهر اشاره کردم که گفتند این اتفاق بی‌نظیر است و تا کنون چنین کاری در این حوزه انجام نشده است .

شهردارمشهد تصریح کرد: پیش بینی ما برای ساماندهی حاشیه شهر در بودجه سال آینده ۳۰ درصد از کل بودجه است که تا کنون سابقه نداشته، این درحالی است که دیگران شعار حاشیه شهر هم میدادند و در مساجد در این خصوص سخن می‌گفتند اما پروژه‌ها در منطقه دیگری اجرا می‌شد.

ارجائی ادامه داد: تا کنون نمونه‌ای نداشته‌ایم که بر اختصاص ۱۰۰ درصد اعتبار هر پروژه‌ای که در حاشیه شهر کلنگ زنی می‌شود تاکید داشته باشد، موضوعی که این دوره محقق خواهد شد.

بودجه باید واقعی باشد

وی به بخش‌نامه ابلاغی بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری مشهد اشاره کرد و گفت: تمامی بخش‌ها به ویژه معاونت‌ها بند بند بخش‌نامه را به دقت مطالعه کنند و حوزه‌های کارشناسی آن را سرسری رد نکنند.

شهردارمشهد افزود: همچنین زمانبندی اجرای بخش‌نامه نیز برای ما مهم است تا بودجه سروقت آماده شود، لذا بخش‌های مختلف به این نکته توجه داشته باشند که زمان ارائه پیشنهادات تمدید نخواهد شد.

ارجائی با بیان اینکه تبصره‌های بودجه نیز بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: انتظار دارم تبصره‌ها به گونه‌ای تنظیم شود که دست مدیریت شهری برای انجام کار و خدمات‌رسانی به مردم باز باشد، لذا معاونان برای تبصره‌ها وقت کافی بگذارند و با بخش حقوقی نیز مشورت کنند تا در اجرا دچار مشکل نشویم .

وی اضافه کرد: نکته دیگری که باید در بودجه‌ریزی به آن توجه شود واقعی بودن بودجه است، باید حقیقت به مردم گفته شود و حقیقی هم کار اجرا شود.

فرایندهای زائد به وجود آوردنده بروکراسی حذف شود

شهردارمشهد با اشاره به اینکه بروکراسی بلای جان هر سازمان است، اظهارکرد: ما گرفتار بروکراسی‌های زائد هستیم و برهمین اساس از معاونت برنامه‌ریزی خواسته‌ایم که برای رفع این مشکل فرایندهای زائد را حذف کنند.

ارجائی تصریح کرد: معاونت‌ها نیز باید در فرایندهای خود بازنگری داشته و فرایندهای اضافه را حذف و فاصله تصمیم‌گیری تا اجرا را کم کرده و با تفویض اختیار فرایندها را کوتاه و بروکراسی پیچیده را کاهش دهند.

وی درادامه به کارویژه‌های مد نظر شهرداری اشاره کرد و گفت: در زمان انتخاب شهردار ما برنامه‌ای به شورای شهر ارائه دادیم و براساس همین برنامه، شورا شهردار را انتخاب کرد، پس شورا به برنامه رای داده است نه به افراد. برنامه‌ای که به شورا ارائه شد دارای دو بخش برنامه اداره شهر و کارویژه‌ها بود.

تقدیم ۱۴ کارویژه به شورا توسط مدیریت شهری

شهردارمشهد با بیان اینکه بدنه شهرداری بدنه کاربلد و فهیمی است، خاطرنشان کرد: خود بدنه شهر را اداره می‌کند و این کارویژه هاست که وجه تمایز دوره‌های مختلف مدیریتی شهری و مهم است.

در این راستا ۱۴ کارویژه تقدیم شورای شهر شد و تعدادی نیز طی این مدت به آن اضافه شده است.

وی به تعیین تکلیف تقسیمات کشوری در مجموعه شهری به عنوان اولین کارویژه ارائه شده اشاره و اظهارکرد: این کارویژه زیر مجموعه حوزه شهردار بود که تصمیم گرفته شد برای تسریع فعالیت‌ها به صورت متمرکز پیگیری شود، اگر بتوانیم موضوع را در سال ۱۴۰۱ حل کنیم بخشی از مشکلات حل خواهد شد.

شهردار مشهد افزود: دومین کارویژه ایجاد بندر خشک است، اکنون در بحث فرودگاه و آلودگی هوای ناشی از صعود و فرود هواپیماها دچار مشکل هستیم، هر هواپیما به اندازه ۴۰۰ خودروی فرسوده آلاینده ایجاد می‌کند، حال ببینید در روز چند هواپیما از فرودگاه مشهد پرواز و یا در آن فرود می‌آید، این درحالی است که در بیشتر شهرها فرودگاه به این اندازه نزدیک شهر نیست .

ارجائی اضافه کرد: در کنار فرودگاه ایستگاه راه آهن را نیز داریم که شهر را به دو نیم تقسیم کرده و این امر باعث توسعه نامتوازن شهر شده است. همچنین مشهد یک میدان بار مرکزی مناسب ندارد و میدان بار و میدان بار سپاد به میدان بارهای محلی تبدیل شده‌اند، لذا نیازمند یک میدان بار مرکزی هستیم.

شهردارمشهد به نمایشگاه بین‌المللی مشهد نیز اشاره و خاطرنشان کرد: نمایشگاه نیز بهترین اراضی ما را با بهترین کاربری‌ها تصاحب کرده است و بهره وری کافی را هم ندارد و اگر این زمین را اجاره بدهیم درآمد بیشتری نصیب شهرداری خواهد شد.

ارجائی گفت: با توجه به این موارد معتقدم ما به یک شهرک فرودگاهی و بندر خشک با حداقل ۱۰۰۰ هکتار زمین نیاز داریم تا بتوانیم فرودگاه، راه آهن، نمایشگاه و میدان بار مرکزی شهر را به آنجا منتقل کنیم.

وی ادامه داد: پیشنهاد مان این است که مدیریت نمایشگاه بین‌المللی بشود، مسئول این کار تا زمان تشکیل ساختار جدید، زیر مجموعه معاونت اقتصادی است که درهمه جای دنیا نیز همینگونه است.

شهردارمشهد با بیان اینکه برای ایجاد شهرک فرودگاهی و یا بندرخشک کنسرسیوم بانکی تشکیل داده‌ایم، اظهارکرد: خوشبختانه بانک‌ها نیز از این پیشنهاد استقبال کرده‌اند و آماده هستند این کار را مدیریت کنند.

ارجائی به ساماندهی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حاشیه شهر مشهد به عنوان کارویژه دیگر اشاره کرد و گفت: استاندار خراسان رضوی تمایل دارند که متولی بودن ساماندهی شهر به شهرداری مشهد واگذار شود اما هنوز نپذیرفته‌ایم و جلساتی با آیت‌الله علم‌الهدی و استانداربرگزار کرده‌ایم تا تصمیم مناسب در این زمینه گرفته شود.

وی با اشاره به یکی دیگر از کارویژه‌های شهرداری تحت عنوان تشکیل گروه سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی نیز گفت: انتظار داشتم که تاکنون این کارگروه تشکیل شده باشد و نسبت به آن گلایه دارم و باید ظرف ۱۰ روز آینده این کارگروه تشکیل شود.

شهردارمشهد افزود: تشکیل مدیریت منابع آب و بازیافت آب‌های خاکستری و پساب کار ویژه دیگر شهرداری است که خوشبختانه به سرانجام رسیده و مدیر آن هم منصوب شده و زیر مجموعه سازمان پارک‌ها و فضای سبز فعالیت می‌کند.

ارجائی تصریح کرد: وظیفه این مجموعه مدیریت منابع آبی، جداسازی آب شرب از آب خام و استفاده از پساب در آبیاری فضای سبز است که این موضوع باید بسیار جدی گرفته شود؛ زیرا جنگ آینده جنگ آب است و اگر مدیریت نشود باید هزینه زیادی طی سال‌های آینده برای تامین آب مورد نیاز فضای سبز پرداخت کنیم.

وی در ادامه به کارویژه ایجاد لندفیل تخصصی و کارخانه بازیافت پسماند به صورت مشارکتی نیز اشاره کرد و گفت: مبنای ما این است که موضوع خدمات شهری شامل رفت وروب، جمع آوری، تفکیک و امحاءزباله را به صورت یک بسته ببینیم و آن را به بخش خصوصی واگذارکنیم که مشتری هم دارد.

شهردار مشهد افزود: معاونت اقتصادی و معاونت خدمات شهری این بسته را آماده کنند، زیرا معتقدم مدیریت پسماند تفکیک و امحاء زباله یک کار اقتصادی است و باید از آن درآمد ایجاد کرد درحالی که ما برای آن سالانه ۵۰۰-۶۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌کنیم.

ارجائی افزود: یکی دیگر از کارویژه‌های شهرداری مشهد، تکمیل بخشی از خط سه و آغاز خط چهار است که عملیات حفاری خط چهار آغازشده است و به دنبال سرعت دادن به کار هستیم، این در حالی است که خط چهار در زمان تحویل تنها ۶ متر تونل حفر شده داشت و دستگاه حفار خوابیده بود و کار نمی‌کرد.

وی با بیان اینکه درباره کلیات آغاز خط ۴ حرف دارم، ادامه داد: با این حال برای رفع مشکل ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار گذاشتیم، اکنون نیز دستگاه حفار درحال کار است و تا کنون حدود ۲۷۰ متر از تونل خط چهار را حفاری کرده است.

شهردار مشهد به بحث اهتمام به نشاط و شادی به ویژه در حوزه بانوان به عنوان یکی دیگر از کارویژه‌های شهرداری مشهد اشاره و خاطرنشان کرد: برخی می گویند که چرا اینقدر براین موضوع تاکید می‌کنم؟! درپاسخ باید گفت ما مدیریت شهری پسا کرونا هستیم. کرونا تمام ساختارهای مفید زندگی را از میان برد، آن دورهمی‌ها، هم‌نشینی‌های خانوادگی و.. با شیوع کرونا آسیب جدی دید و از میان رفت و عقده‌های زیادی را در دل مردم ایجاد کرد.

ارجائی اضافه کرد: شیوع کرونا بسیاری از شغل‌ها و فعالیت‌های اقتصادی را تعطیل کرد و ضربات اجتماعی بسیار زیادی به همراه داشت، لذا باید شهر را به سمت شادی و نشاط مومنانه وسالم ببریم، بارها تاکید کرده‌ام که اگر یک دخترعزیزمان بخواهد شادی و نشاط سالم داشته باشد و دو ساعت تفریح کند کجا برود؟ یک جایی در مشهد نشان بدهید که این دختر برود و تفریح کند؟ بعد دائم به او می گوییم نه! حذف راهکار نیست باید ابتدا بستری مناسب را آماده و بعد به آنجا هدایت کنیم.

وی تصریح کرد: اگر انقدر بر ایجاد فضای ویژه ورزش، شادی و نشاط بانوان در بوستان های بالای پنج هکتار تاکید می‌کنیم آنهم به دلیل اینکه اشرافیت نداشته باشد، به جهت ایجاد بستر مناسب برای دختران و بانوان عزیز است.

شهردار مشهد افزود: مشهد شهر بزرگی است و این کار با یک و یا دو پارک امکان‌پذیر نیست، لذا باید اینگونه فضاها برای استفاده بانوان عزیز در نقاط مختلف شهر ایجاد شود.

ارجائی بااشاره به اینکه بر توسعه فضاهای ورزش، شادی و نشاط سالم برای بانوانمان تاکید دارم، ادامه داد: درکنار آن سرزمین بازی و شادی اسلامی هم برای کودکانمان نیاز داریم، اکنون زائران در روز دوم اقامتشان در مشهد با مسائلی برای کودکانشان مواجه می شوند، زیرا پدر و مادر تمایل دارند به زیارت و یا بازار بروند اما جایی برای کودکان نیست، لذا کودکان والدین خود را برای رفتن از مشهد تحت فشار قرار می دهند.

وی تصریح کرد: وقتی زائر از مشهد برود اقتصاد شهر و مردم هم دچار مشکل می شود، یکی از دلایل اقامت کم رائران درمشهد کودکان هستند، لذا به فضائی برای تفریح و نشاط سالم کودکان در شهر نیاز داریم که باید به آن توجه شود، این کار شدنی است، لذا معاونت اقتصادی این موضوع را در دستور کار قراردهد.

تشکیل دیوان محاسبات شهری

شهردار مشهد به تشکیل دیوان محاسبات شهری نیز اشاره و خاطرنشان کرد: این مجموعه باید ذیل معاونت مالی و پشتیبانی تشکیل شود، درصد زیادی از مشکلات ما در شهرداری نبود دیوان محاسبات است که می تواند به موقع در خصوص برخی موضوعات تذکر دهد.

ارجائی طراحی و ایجاد الگوی زیست رضوی بر مبنای سه گانه خادم، زائر و مجاور را کارویژه دیگر شهرداری مشهد اعلام و اظهارکرد: این یک الگوی مترقی در سبک زندگی رضوی است؛ این همه مقام معظم رهبری به سبک زندگی تاکید دارند، خب ما آمدیم الگوی خادم، زائر و مجاور را ارائه دادیم این مدل تاکنون در مشهد و کشور نبود، حداکثر دوگانه زائر و مجاور بود بنابراین از معاونت فرهنگی و معاونت برنامه ریزی می‌خواهم که انجام شود.

وی در ادامه گفت: طراحی ایجاد الگوی شهر تراز انقلاب اسلامی، یکی دیگر از کارویژه ها در این دوره است، اکنون اگر بگوییم شهر دوران صفویه و یا زندیه همه اصفهان و شیراز را به عنوان نمونه معرفی می کنند، شهر تراز انقلاب اسلامی کجاست؟ اگر۲۰سال یا ۳۰ سال پیش که قرار بود قاسم‌آباد و الهیه ایجاد شود شهردار وقت این موضوع را مد نظر قرار می‌داد، اکنون برای این سئوال پاسخ و الگو داشتیم اما این کار را نکردیم، لذا معاونت شهرسازی باید این موضوع را مورد توجه قراردهد.

به مرکز رصد، پایش و طراحی آفندی با نگاه به ۲۰-۳۰ سال آینده نیاز داریم

شهردار مشهد به طراحی ایجاد مرکز تمدن‌سازی و آیندنگری به عنوان یکی دیگر از کارویژه‌ها اشاره کرد و گفت: همه کارهای ما شده است پدافندی. منتظر هستیم اتفاقی بیفتد و واکنش نشان دهیم تا کجا می‌خواهیم واکنشی عمل کنیم، لذا نیاز به یک مرکز رصد، پایش و طراحی آفندی با نگاه به ۲۰-۳۰ سال آینده داریم.

ارجائی اضافه کرد: ما حق نداریم درحال زندگی کنیم و بمانیم و تصمیم بگیریم باید به آینده نگاه کنیم و سمت آینده حرکت کنیم و این نیاز به یک مرکز دارد و معاونت برنامه‌ریزی باید اینکار را برای شهر آینده و مشهد فردا انجام دهد.

خدا ما را نمی بخشد که مردم در تصادفات شهری ما می میرند

وی به انضباط ترافیکی نیز به عنوان یکی دیگر از کارویژه ها اشاره و تصریح کرد: انضباط ترافیکی بحث بسیار مهمی است، مشهد به بی انضباطی ترافیکی مشهور است و تلفات تصادفات شهری مان بسیار بالاست و نقاط حاثه خیز شهری داریم، خدا ما را نمی بخشد که مردم در تصادفات شهری ما می میرند. کاهش این تصادفات باید مورد توجه قرار گیرد که روابط عمومی خوب پای کارآمده و فعالیت کرده است.

شهردارمشهد با بیان اینکه موضوع تفکی زباله از مبداء نیز یک بحث بسیار مهم است، اظهارکرد: توسعه فرهنگ همین موضوعات است، معاونت خدمات شهری بسیار جدی باید به این مسئله توجه کند و برای آن برنامه عملیاتی بنویسند.

ارجائی درخصوص مسئله ساماندهی فضاهای شهری برای تسهیل دسترسی معلولان نیز خاطرنشان کرد: درباره مسئله معلولان بسیار زیاد صحبت کرده‌ایم و بر الزام پروژه‌های عمرانی و شهری به داشتن پیوست معلولان تاکید داشته و داریم، زیرا معلولان به عنوان عضوی از جامعه حق استفاده از امکانات شهری را دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد،وی همچنین به بحث هوشمندسازی اشاره کرد و افزود: هوشمندسازی فعالیت‌ها ثمرات بسیاری دارد که یکی از آنها شفافیت در کار است و درکنار آن بروکراسی را کاهش خواهد داد، برهمین اساس شهرداری منطقه ۱۱ باید تا پایان سال هوشمند شود و سایر مناطق نیز به سرعت درسال آینده هوشمند شوند.

شهردار مشهد درادامه به نحوه اطلاع‌رسانی اقدامات مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: یکی از ابتکارات در نظر گرفته شده در این راستا ایجاد دبیرخانه پیوست رسانه‌ای است که از رئیس مرکزاطلاع رسانی و روابط بین‌الملل شهرداری می‌خواهم که هرچه زودتر این کار را عملیاتی کند.