آمادگی واگذاری پروژه‌های کوچک بافت تاریخی به تیم های دانش بنیان
آمادگی واگذاری پروژه‌های کوچک بافت تاریخی به تیم های دانش بنیان
شهردار کرمان گفت: اگر تیم‌هایی با استفاده از نگاه دانش‌بنیان، کاری باصرفه بین مرمت آثار تاریخی و کار اقتصادی تعریف کنند، می‌توانیم بسیاری از پروژه‌های کوچکِ بافت تاریخی را به تیم‌های دانش‌بنیان بسپاریم و یک نوع تولید غیرمتمرکز انجام دهیم.

به گزارش آرمانشهر ، سعید شعرباف شامگاه ۲۲ آبان ماه در آیین افتتاح نخستین فروشگاه زنجیره‌ای «سی‌سی» (دست‌آفرین) در کرمان با حضور مدیرعامل صندوق کارآفرینی کشور گفت: باید در حوزۀ اقتصادی شامل تولید، توزیع و مصرف، به‌عنوان سه ضلع اصلی مثلث اقتصادی، برنامه‌ریزی درستی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم یک محصول به‌درستی و با کارآمدی مصرف شود، باید هزینۀ تولید و توزیع آن به‌طور کامل و درست دیده شود، گفت: برای این زنجیره باید به‌درستی برنامه‌ریزی شود.

شهردار کرمان افزود: سال‌ها در عرف اقتصادی دنیا، تولید و توزیع دارای نگاه متمرکزی بود؛ یعنی تصور می‌شد بنگاه‌هایی در مقیاس متوسط به بالا باید تولید را انجام دهند و صرفه‌جویی ناشی از مقیاس وقتی به‌وجود می‌آید که بتوانیم همۀ اینها را در کنار هم جمع کنیم.

وی ادامه داد: توزیع هم وقتی معنا پیدا می‌کرد که بتوانیم به سمت بنگاه‌های کلان توزیع برویم تا به هر روشی توزیع را انجام دهند.

شعرباف با بیان اینکه نزدیک به ۴۰ سال ادبیات تولید و توزیع در دنیا، کاملاً متغیر شده و به عبارت دیگر، تولید دیگر تولید انبوه نیست، گفت: امروز سرمایه‌گذاری مطلوب، لزوماً به معنای سرمایه‌گذاری در مقیاس کلان و انبوه نیست؛ به همین دلیل ادبیات به سمت تأمین مالی انبوه و ایجاد مجموعه‌های تولید کوچک اما به‌هم‌پیوسته در یک شبکه رفته است.

وی افزود: در این راستا شکل توزیع هم متفاوت شده و شبکه‌های اجتماعی نیز در این سال‌ها به این مهم کمک کرده تا کالاهای مختلفی وارد بازار شود.

شهردار کرمان ادامه داد: با جمع‌بندی این موارد، به این نتیجه می‌رسیم که اگر امروز قرار است کار مهمی برای تولید انجام شود که دغدغۀ اصلی رهبر معظم انقلاب و مشکل اول کشور است، باید از فرصت‌های موجود انبوه مردم استفاده کنیم.

وی بیان کرد: در این زمینه چاره‌ای جز طراحیِ این ساز و کار نداریم که هر کسی متناسب با توانمندی خود تولید انجام دهد، کالای او در چارچوب کلی ارزیابی شود و در ادامه، در یک نظام قابل قبول توزیع شود و با کمی تأمل می‌بینیم این ساز و کار، شبیه کاری است که امروز در این فروشگاه انجام می‌شود.

شعرباف گفت: این اقدام کار بزرگی است و به مدلی کار می‌شود که می‌تواند به‌سرعت گسترش پیدا کند و مردم را جدب کرده و متناسب با توانایی افراد، کالاها تولید و توزیع شود و شهرداری کرمان نیز از این حرکت‌ استقبال می‌کند.

وی با بیان اینکه در بافت تاریخی کرمان به‌شدت به مرمت نیاز داریم، گفت: موضوع مرمت آثار تاریخی همواره به لحاظ اقتصادی مسأله‌ساز بوده و اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و شهرداری، بعضاً توانایی انجام این کار را ندارند، اما اگر تیم‌هایی با استفاده از نگاه دانش‌بنیان، کاری باصرفه بین مرمت آثار تاریخی و کار اقتصادی تعریف کنند، می‌توانیم بسیاری از پروژه‌های کوچکِ بافت تاریخی را به تیم‌های دانش‌بنیان بسپاریم و یک نوع تولید غیرمتمرکز انجام دهیم.

شَعرباف افزود: با این اقدام می‌توانیم در یک مقیاس وسیع بخش زیادی از بناهای تاریخی را احیا کنیم؛ یعنی به‌جای اتکا به پیمانکاران بزرگ این پروژه‌ها را به پیمانکاران ریز با بروکراسی کمتر بدهیم.

شهردار کرمان بیان کرد: همچنین اگر مجموعۀ دیگری در کرمان متقاضی چنین کارهایی باشد، چه در توانمندسازی اقتصادی، چه در حوزه‌های فنی و خدمات شهری و چه در حوزه‌های دانش‌بنیان، حتماً از آن استقبال کرده و در قالب پروژه‌های بناهای ماندگار هم حتماً بسته‌های تشویقی به آن‌ها ارائه خواهیم داد.

  • منبع خبر : ایسنا